16. 3. 2010

Deti a festival Jeden svet

V Dome kultúry v týchto dňoch prebieha premietanie dokumentárnych filmov vrámci festivalu Jeden svet, ktorý sa za desaťročie svojej existencie etabloval ako úspešné celoslovenské kultúrne (resp. kultúrno - výchovné) podujatie. Je vynikajúce, že filmy má v predpoludňajšom termíne možnosť vidieť aj popradská mládež. Konkrétne dnes to boli žiaci deviatych ročníkov niektorých základných škôl. Za to patrí poďakovanie Mestu Poprad, špeciálne oddeleniu kultúry.

Dnešné premietanie prinieslo film Made in L. A., ktorý predstavil každodenný boj o ľudské práva a elementárnu existenciu vôbec. Z pohľadu mladej generácie sú to často odvrátené stránky ľudského bytia. V hodinovom americkom dokumente sa však dokonale odkryli. Svedčí o tom aj pozornosť a následné ohlasy mladých divákov.

Popri téme ochrany životného prostredia, ktorej sa na podobných podujatiach i inde venuje dostatočná pozornosť, vystúpila tentokrát do popredia iná myšlienka: Aký je ľudský osud? Môžeme ho svojou aktivitou zmeniť? Ak áno, je to vôbec osud? To sú otázky, ktoré často nastoľujú svojim žiakom aj mnohí rodičia a pedagógovia. Ich slová sú deťmi často vnímané len ako akési "povinné rečičky". Teraz sa možno trochu viac objektivizovali - prostredníctvom reálneho dokumentu na filmovom plátne.http://www.madeinla.com/

http://www.jedensvet.sk/

http://www.kamdomesta.sk/poprad/kluby/klub-zona/filmovy-festival-jeden-svet/

Žiadne komentáre: